e-ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-18 


 

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΠΟΥΔΩΝ ΤΜΗΜΑΤΟΣ 2017-2018

 

ΕΞΑΜΗΝΑ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ ΠΡΟΠΤΥΧΙΑΚΟΥ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ 
Α'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Β'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Γ'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Δ'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Ε'  ΕΞΑΜΗΝΟ
ΣΤ'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Ζ'  ΕΞΑΜΗΝΟ
Η'  ΕΞΑΜΗΝΟ

 

Το Πρόγραμμα Σπουδών του Τμήματος προσφέρει στους φοιτητές όλων των εξαμήνων  Εξειδικευμένα Μαθήματα Αγγλικής Γλώσσας   και  Πρακτική Άσκηση.

 


Α'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8001

 

 

 

Εισαγωγή στην Περιφερειακή Επιστήμη

 

Καθηγητής Αθ. Παπδασκαλόπουλος

Λέκτορας Βασ. Αυδίκος

 

 

8003

 

Εισαγωγή στην Πολιτική Οικονομία Ι

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Ι. Κεραμίδου

 

 

 8004

 

 

Στατιστική Ι

 

Καθηγητής Σ.K. Pίτσαρντσον

 

 

8005

 

Μαθηματικά Ι

 

Καθηγητής Α. Τασόπουλος

Επίκουρος ΚαθηγητήςΑ. Μιμής

 

 

8006

 

Εισαγωγή στα Πληροφοριακά Συστήματα

 

Καθηγητής Α. Τασόπουλος

Aρχή της σελίδας

 


 

Β'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

80011

 

Οικονομική των Επιχειρήσεων και Λογιστική

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Κ. Λιάπης

 

 

 80012

 

 

Στατιστική ΙΙ

 

Καθηγητής Σ.K. Pίτσαρντσον

 

 

80109

 

 

 

Μαθηματικά ΙΙ

 

Καθηγητής Α. Τασόπουλος

Επίκουρος ΚαθηγητήςΑ. Μιμής

 

 

80110

 

 

 

Οικονομική και Αστική Γεωγραφία

 

Καθηγήτρια Δ. Δρακάκη

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια O. Γιώτη-Παπαδάκη 

 

 

 80111

 

 

Εισαγωγή στην Πολιτική Οικονομία ΙΙ

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Ι. Κεραμίδου

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

Aρχή της σελίδας

 


 

Γ'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

 

8013

 

 

 

Ανάλυση Τόπου Εγκατάστασης

 

Καθηγητής A. Παπαδασκαλόπουλος

Καθηγήτρια Αντ. Λυμπεράκη

Λέκτορας Βασ. Αυδίκος

 

 

8014

 

Χωροταξία - Χωρικός Σχεδιασμός

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Σ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

 

 

 

8009

 

Μικροοικονομική Θεωρία Ι

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Επίκουρος Καθηγητής Χ. Στοφόρος

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

 

 

8010

 

Μακροοικονομική Θεωρία & Πολιτική Ι

 

Καθηγητής Σ.Ε. Λώλος

 

 

8008

 

Θεσμικό Πλαίσιο Περιφερειακής Ανάπτυξης

 

Επίκουρος ΚαθηγητήςΧρ. Λαδιάς

Επίκουρη Καθηγήτρια  Β. Δεληθέου

Aρχή της σελίδας

 


 

Δ'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

80075

 

Μικροοικονομική Θεωρία ΙΙ

 

Καθηγητής Δ. Χριστόπουλος

Επίκουρος Καθηγητής Χ. Στοφόρος

 

 

80020

 

Οικονομική Αστικών Κέντρων

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Α. Ροβολής

 

 

80021

 

Δημόσια Οικονομική: Οικονομικές Λειτουργίες του Κράτους

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Ι. Κεραμίδου

 

 

80112

 

Μακροοικονομική Θεωρία και Πολιτική ΙΙ

 

Καθηγητής Σ.Ε. Λώλος

 

 

80032

 

Ποσοτικές Μέθοδοι Οικονομικής Ανάλυσης

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Επίκουρος Καθηγητής Χ. Στοφόρος

Aρχή της σελίδας

  


 

Ε'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8029

 

Μέθοδοι Περιφερειακής Ανάλυσης

 

Καθηγητής A. Παπαδασκαλόπουλος

 

 

8034

 

Οικονομική της Εργασίας

 

Καθηγητής Απ. Δεδουσόπουλος

 

 

80114

 

Νομισματική & Πιστωτική Θεωρία & Πολιτική

 

Επίκουρος Καθηγητής Στ. Ντεγιαννάκης

 

 

8018

 

Οικονομετρία Ι

 

Επίκουρος Καθηγητής A. Kαραγάνης

Λέκτορας Β. Αρακελιάν

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (Επιλογή 1) - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8036

 

Οικονομικό Δίκαιο

 

Καθηγητής  Β. Δούβλης

 

 

8026

 

Εφαρμοσμένη Στατιστική

 

Καθηγητής Σ-Κ. Ρίτσαρντσον

 

 

8083

 

Εισαγωγή στην Επιστήμη του Περιβάλλοντος

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Στ. Καραγιάννης

 

 

8079

 

Γενική Λογιστική

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Κ. Λιάπης

 

 

8062

 

Πολιτικές Συνοχής της Ε.Ε

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Όλγα Γιώτη-Παπαδάκη

 

 

80115

 

Τοπική Ανάπτυξη: Θεωρία & Πολιτική

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Β. Δεληθέου

 

 

80101

 

 

Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών και Περιφερειακή Ανάλυση

 

Επίκουρος Καθηγητής Α. Μιμής

 

 

8024

 

Οικονομική Ιστορία των Πόλεων και των Περιφεριών

 

Καθηγήτρια Λ. Σαπουνάκη-Δρακάκη

80138

ΝΕΟ

 

Δείκτες ευημερίας στην Περιφερειακή Ανάπτυξη

 

Ανάθεση διδασκαλίας από πρόγραμμα ΕΣΠΑ

Aρχή της σελίδας

 


 

ΣΤ'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

80040

 

Περιφερειακή Οικονομική Ανάλυση

 

Καθηγητής Ι. Ψυχάρης 

Αναπληρωτής Καθηγητής Α. Ροβολής

 

 

80041

 

Οικονομική & Πολιτική Περιβάλλοντος

 

Καθηγητής  Κ. Μπίθας

 

 

8031

 

Δημοσιονομική Θεωρία και Πολιτική Ι

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Επίκουρος Καθηγητής Χ. Στοφόρος

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

 

 

8017

 

Οικονομική Ανάπτυξη

 

Επίκουρος Καθηγητής Χρ. Στοφόρος

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (Επιλογή 1) - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

 

8038

 

Πρότυπα Χωροθέτησης Παραγωγικών Δραστηριοτήτων

 

Καθηγητής Α. Παπαδασκαλόπουλος

 

 

 

8092

 

Λειτουργία Εμπορικών Εταιρειών

 

Καθηγητής Β. Δούβλης

 

 

 

80116

 

Μικροοικονομική Ανάλυση

 

Καθηγητής Δ. Χριστόπουλος

 

 

 

80129

 

Τραπεζικές Χρηματοδοτήσεις
 

Καθηγητής Β. Δούβλης

  

 

8093

 

Ειδικά Θέματα της Οικονομικής της Εργασίας

Καθηγητής Απ. Δεδουσόπουλος

 

 

 80100

 

Χωρικός Σχεδιασμός & Βιώσιμη Ανάπτυξη: Πολιτικές, Μέθοδοι & Εργαλεία

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

 

 

 80107

 
Οικονομική Θεωρία από τη σκοπιά του φύλου: Γυναίκες, Οικονομική Θεωρία & Πολιτικές
 

 

Καθηγήτρια Αντ. Λυμπεράκη

 

80139
ΝΕΟ

 

Αστική Ανάπτυξη

 

Ανάθεση διδασκαλίας από πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

80136

Erasmus+

 

Contemporary issues in local and region development
 

Yannis Psycharis, Antonios Rovolis, Vasilis Avdikos

Aρχή της σελίδας

 


 

Ζ'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8019

 

Περιφερειακή Οικονομική Πολιτική

 

Καθηγητής Ι. Ψυχάρης

Αναπληρωτής Καθηγητής Ηλ. Πλασκοβίτης

 

 

8022

 

Οικονομική Μεγέθυνση

 

Καθηγητής Δ. Χριστόπουλος

 

 

8030

 

Οικονομική Ανάλυση και Πολιτική Μεταφορών

 

Καθηγητής Κ. Μπίθας

Αναπληρωτής Καθηγητής Αντ. Ροβολής

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (Επιλογή 2) - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8042

 

Δημοσιονομική Θεωρία & Πολιτική ΙΙ

 

Καθηγητής Θ. Παλάσκας

Επίκουρος Καθηγητής Χ. Στοφόρος

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

 

 

8051

 

Πολεοδομική Οικιστική Ανάπτυξη & Πολιτική

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

Επίκουρος Καθηγητής Χρ. Λαδιάς

 

 

8082

 

Οικονομική Περιβάλλοντος, Φυσικών Πόρων, Βιώσιμης Ανάπτυξης

 

Καθηγητής  Κ. Μπίθας

 

 

8060

 

Κεφαλαιαγορά-Χρηματαγορά

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Στ. Καραγιάννης

Επίκουρος Καθηγητής Α. Καραγάνης 

 

 

8084

 

Περιφερειακή Ανάπτυξη και Υποδομές

 

Καθηγητής Ι. Ψυχάρης

 

 

8076

 

Σχολές Οικονομικής Σκέψης Ι

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Ι. Κεραμίδου

 

 

8052

 

Πολιτιστική Ανάπτυξη & Πολιτική

 

Καθηγήτρια Λ. Δρακάκη

Λέκτορας Βασ. Αυδίκος

 

 

8053

 

Βιομηχανική Οικονομική & Πολιτική

 

Καθηγητής Θεοδ. Παλάσκας

Ανάθεση διδασκαλίας από πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

8096

 

Διοικητική Λογιστική και Λογιστική Εταιριών

 

Αναπληρωτής Καθηγητής  Κ. Λιάπης

 

 

80117

 

Η Ταυτότητα των Ελληνικών & Ευρωπαικών Περιφερειών

 

Επίκουρος Καθηγητής  Χ. Λαδιάς

 

 

80118

 

Οικονομική Ακίνητης Περιουσίας

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Α. Ροβολής

 

 

80119

 

Χωρική και Εφαρμοσμένη Οικονομετρία

 

Επίκουρος Καθηγητής Α. Καραγάνης

 

 

8027

 

Θεωρίες Απασχόλησης και Ανεργίας

 

Καθηγητής Απ. Δεδουσόπουλος  

 

80137

Erasmus+

 

Topics in econometrics

 

Veni Arakelian

Aρχή της σελίδας

 


 

Η'  ΕΞΑΜΗΝΟ

ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8043

 

Διεθνής Οικονομική

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Αν. Ψειρίδου

 

 

8063

 

Περιφερειακός Προγραμματισμός

 

Καθηγητής Α. Παπαδασκαλόπουλος

8069

 

Οικονομικοί Θεσμοί & Πολιτικές της Ε.Ε.

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Ο. Γιώτη-Παπαδάκη

ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ (Επιλογή 2) - ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΜΟΝΑΔΕΣ (ΩΡΕΣ): 4

Πατώντας στα μαθήματα μπορείτε να δείτε την περιγραφή τους

 

 

8061

 

Αξιολόγηση Περιφερειακών Προγραμμάτων

 

Αναπληρωτής Καθηγητής Ηλ. Πλασκοβίτης

 

 

8064

 

Ελληνική Οικονομία

 

Καθηγητής Σ. -Ευαγ. Λώλος

 

 

8065

 

Οικονομική & Κοινωνική Πολιτική

 

Καθηγητής Απ. Δεδουσόπουλος

Ανάθεση διδασκαλίας από πρόγραμμα ΕΣΠΑ

 

 

8067

 

Πολιτική Γης και Κατοικίας

 

Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Στ.-Σ. Κυβέλου-Χιωτίνη

Επίκουρη Καθηγήτρια Β. Δεληθέου

 

 

8074

 

Πληροφορική και Οικονομία

 

Λέκτορας Β. Αρακελιάν

 

 

8071

 

Τουριστική Ανάπτυξη

 

Καθηγήτρια Λ. Δρακάκη

Αναπληρωτής Καθηγητής Στ. Καραγιάννης

 

 

80106

 

Πολιτικές Απασχόλησης και Μέθοδοι Αξιολόγησης

 

Καθηγητής Απ. Δεδουσόπουλος

 

 

80128

 

Eιδικά Θέματα Τοπικής Αυτοδιοίκησης

 

Επίκουρος Καθηγητής  Χρ. Λαδιάς

 

 

8081

 

Περιβαλλοντική Ιστορία και Πολιτική

 

Καθηγήτρια Λ. Δρακάκη

Αναπληρωτής Καθηγητής Στ. Καραγιάννης

 

 

8098

 

Σχεδιασμός & Διοίκηση Έργου

 

Επίκουρος Καθηγητής Αν. Καραγάνης

 

 

80122

 

Αξιολόγηση Ιδιωτικών & Δημόσιων Επενδύσεων

 

Επίκουρη Καθηγήτρια Β. Δεληθέου

 

 

80123

 

Οικονομετρία ΙΙ

 

Λέκτορας Β. Αρακελιάν

 

 

80124

 

Παγκοσμιοποίηση

 

Καθηγήτρια Αντ. Λυμπεράκη

Aρχή της σελίδας